Mutasd meg hogyan szagolsz, megmondom ki vagy!

2016. November 19.

Érzed, milyen csodálatos az orgona illata? Ahogy belépsz a szobába, és megcsapja az orrodat a vázában pompázó lila csokor bódítóan finom odőrje, mélyeket szippantasz belőle, hogy még jobban átjárjon a kellemes érzés, amit benned kelt. De ha ugyanebbe a szobába belépve az elégett pirítós szaga fogad, akkor nem lélegzel nagyokat, hanem megpróbálod szűken tartani az orrlyukaidat, akár be is fogod az orrod, rohansz, és kitárod az ablakot, hogy bejöjjön a friss levegő…

 

 

Nos, ezt nem mindenki csinálja így, bármilyen furcsa is! Amikor egy kísérletben kicsi gyerekeket ültettek egy monitor elé, ahol rajzfilmet vetítettek nekik, érdekes dologra derült fény. Az autista gyerekek másképp reagáltak a filmnézés közben velük közölt szagingerekre. Nem tettek különbséget a kellemes és kellemetlen szagok között, míg a kontroll csoport tagjainál jól mérhető különbség volt a szippantások mélysége között bűz vagy illat terjengése esetén.

Hogy miért van ennek jelentősége? Noam Sobel és Liron Rozenkrantz kutatói csapatukkal azért tartják fontosnak ezt a felfedezést, mert lehetőséget ad az autizmus korai felfedezésére, az ASD (autism spectrum disorder) kimutatására. A tízperces mérés alatt a gyerekek szavak nélkül, csupán a szaglásuk-szippantásuk alapján diagnosztizálhatóak. 

Egyelőre még csak teszt fázisban van az egész kísérlet, több fordulóban ellenőrzik majd, hogy csak az autistákra jellemző ez a szaglási sajátosság, vagy egyéb idegrendszeri fejlődési eltéréseknél is előfordul. Mindenesetre az eddigi eredmények alapján bíznak abban, hogy sikerül egy olyan tesztet kifejleszteniük, amelyikkel már az egész kicsiknél is, - akik még nem beszélnek, - biztonsággal használható, bevethető lesz ez az eszköz.

 

 

Azt mindannyian tudjuk, hogy milyen jelentősége van a korai felismerésnek, kezelésnek, beavatkozásnak bármilyen egészségügyi rendellenesség esetén. Évtizedekkel ezelőtt még előfordult az orvosi gyakorlatban, hogy nem szóltak azonnal a szülőknek, ha valamilyen problémára gyanakodtak a kisbabájuknál, mondván, örüljenek még egy kicsit a gyereknek, majd ráérnek még aggódni miatta.

Szerencsére ma már más a szemlélet. Mindenkinek joga van tudni azt, ami a gyermeke egészségi állapotával kapcsolatos, így a lehető leghamarabb van lehetősége tenni is azért, hogy az elérhető legjobb kezelést, fejlesztést megkapja a kisbabája. 

Bár az említett kísérlet célja egyelőre csak a diagnosztizálás megkönnyítése, Sobel professzor előrevetítette, hogy akár az is kiderülhet a további kutatás során, hogy az autisták szociális zavarainak hátterében a szaglóérzék elvesztése vagy károsodása áll! Ez merőben új szemlélet és kezelési módok felé nyithatná meg az utat. 

Arról már eddig is sok cikket olvashattatok,- itt a mi blogunkban is, - hogy a párválasztásnál mennyire fontos, hogy „szeressük a másik szagát”, és bár nem érzékeljük, tudat alatt nagyon is befolyásolja a választásunkat a szaglásunk alapján szerzett információ. Ez az új felfedezés kimutathatja, hogy nem csak ezen a téren van jelentősége a szagló érzékünknek, hanem a szociális kapcsolataink, kapcsolódásaink terén is jóval nagyobb szerepet tölt be, mint eddig gondoltuk. 

 

Forrás: Science Daily

Szeretnél hasonló témákról olvasni? Parfüm Éden Magazin

Kérd most!

Újdonságok

betöltés